Skip to content Skip to footer

Tutukluluk ve Devam Kararlarına İtiraz Dilekçesi

Cezaevinde bulunan tutuklu sanıklar veya onların lehine eş veya kanuni temsilciler tarafından tutuklama veya tutukluluk halinin devam kararlarına karşı verilebilecek Sedat Ünal tarafından hazırlanan İTİRAZ dilekçelerini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Dilekçe örnekleri ile ilgili Ünal’ın belirtilmesinde fayda gördügü noktalar şunlardır:

1- Dilekçe içeriğinde sarı renkle vurgulanmış kısımlar kişiye göre değiştirilmelidir. Bu yapıldıktan sonra sadece yeşil renkle vurgulanan 5 nokta değiştirilerek dilekçe her ay verilebilir.

2- Dilekçe 100’den fazla AİHM, 10’dan fazla AYM içtihadı esas alınarak hazırlanmış ve ilgili paragraf sonlarında kararlara atıflar yapılmıştır. Dileyenler paragraf sonlarındaki içtihat atıflarını silebilir. Önemli olan paragraflardaki hususlara değinmenizdir.

3- Dilekçenin son kısmına eklenen ”F BÖLÜMÜ” tamamen çıkarılabileceği gibi tutukluluk devam kararlarında delil olarak belirtilen hususlara itirazlarında değinmek isteyenler için o kısım kişiselleştirilebilir.

4- Uluslararası hukukta bir iddiayı dile getirebilmeniz için bunu daha önce iç hukukta dile getirmeniz gerekir. Bakanlık, hükümet adına savunma yaparken tüm belgelerinizi kontrol edip iç hukukta dile getirmediğiniz hususu AİHM’de dile getiremeyeceğinizi savunma olarak ileri sürmektedir.

5- Dilekçe iç hukuka yönelik değil tamamen AİHM bireysel başvurularında kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Bu sebeple hukuki dil ve kavramlar sizi sıkabilir. Ancak bunun gerekli olduğunu bilmenizi isterim.

Cezaevinde bulunan tutuklu sanık tarafından verilebilecek tutukluluk devam kararlarına itiraz dilekçesi;

TUTUKLULUK İTİRAZ SANIK.docx – Google Docs

Eş veya kanuni temsilciler tarafından tutuklu sanık lehine verilebilecek tutukluluk devam kararlarına itiraz dilekçesi;

TUTUKLULUK İTİRAZ EŞ.docx – Google Docs