Skip to content Skip to footer

AİHM’den 45 KHK’lıyla ilgili hak ihlali kararı!!! Eriş ve Diğerleri Kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden Türkiye’yle ilgili başvurularda ihlal kararları gelmeye devam ediyor. AİHM, son olarak 45 KHK’lı ile ilgili verdiği kararda (Eriş ve Diğerleri Kararı) Türkiye’yi mahkum etti. Başvurucuların ‘makul şüphe olmaksızın’ keyfi olarak tutuklandığını belirten AİHM, ByLock, Bank Asya ve Hizmet Hareketi’ne ait yayınlara ilişkin aboneliklerin ‘terör örgütü suçlamasına’ delil olamayacağı aktarıldı. AİHM kararında, Türkiye hükümetinin ‘tutuklamaları haklı gösterebilecek’ hiç bir somut delil sunamadığı kayda geçirildi. AİHM, Türkiye devletinin, her bir başvurucuya 5’er bin Euro tazminat ödemesine hükmetti.

Kararı değerlendiren insan hakları hukukçusu Hakan Kaplankaya su ifadeleri kullandı : ” AİHM bugün açıklanan Eriş vd. kararıyla, evvelce hakim ve savcılar için uyguladığı 5000 € tazminat pratiğini beklediğimiz şekilde sivil vatandaşlara da teşmil etti. Bylock, Bankasya ve cemaat yayınlarına abonelik gibi delillerin terör örgütü üyeliği suçu için makul şüphe teşkil etmediğini ortaya koydu. Önümüzdeki aylarda açıklanacak üç binin üzerinde diğer haksız tutukluluk davalarının da böyle sonuçlanacağı belli oldu.”

MAKUL ŞÜPHE YOK!

Mahkeme, başvurucuların ilk duruşma öncesi tutukluluğunun, ByLock mesaj sistemini kullandıklarını ve bazılarıyla ilgili olarak FETÖ/PDY’nin finansmanı olarak değerlendirilen bankacılık faaliyetlerini ve belirli programlara aboneliklerini gösteren bilgilere dayandığını belirtmektedir.

FETÖ/PDY yayınları… Tutuklama kararlarında, başvuranların ByLock mesajlaşma sistemini kullandıkları iddialarının dikkate alındığı ölçüde, Mahkeme, ByLock kullanımının, yukarıda belirtilenler anlamında “makul şüphe” teşkil edecek nitelikte olmadığının halihazırda tespit edildiğini belirtmektedir.

Mahkeme ayrıca, konuyla ilgili olarak, başvuranlara atfedilen diğer eylemlerin, söz konusu şüpheleri haklı çıkarabilecek başka herhangi bir bilginin yokluğunda, yasallık karinesinden yararlanan yalnızca ikinci dereceden unsurlar olduğu kanaatindedir ve başvuranların terör örgütüne üyeliğini gösteren bir delil bütünü teşkil ettiği makul olarak kabul edilemez.

Kararın orjinal metni için tıklayınız

Kararın Turkçe çeviri metni için tıklayınız