Skip to content Skip to footer

Cezaevi Uygulamalarına Karşı İnfaz Hâkimliğine Şikâyet Dilekçesi Örnekleri

Sedat Ünal son zamanlarda yaşanan en büyük problemlerden biri olan cezaevi uygulamalarındaki hukuksuzlukları önlemek ve kayıt altına almak adına çok önemli bir çalışma yaptı. Ünal yaşanabilecek hak ihlallerine karşılık olarak infaz hakimliklerine yazılabilecek dilekçe örneklerini Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Ünal’ın hazırladığı dilekçeler ve bu dilekçeler için yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“Cezaevlerinde yaşatılan hak ihlalleri, hukuksuzca mahkûm edilen veya tutuklanan insanların mağduriyetlerini daha da artırıyor. Sıcak-soğuk su kesintileri, çıplak aramaya maruz bırakma, mektubun alıkonulması, ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma, kelepçeli muayene gibi daha birçok hukuksuz uygulamalara karşı cezaevinde bulunan kişiler infaz hâkimliğine şikâyet haklarını kullanabilirler. Ancak cezaevi idaresinin dilekçeleri göndermeme gibi bir hukuksuzluğa başvurma ihtimali de bulunduğundan kanunda sayılan yakınları, vasileri ve avukatları da şikâyet yoluna başvurabilirler.

Genel şikâyet dilekçesinde birçok hak ihlali örneği ve bu uygulamaların hangi Anayasal hakları ihlal ettiğini görebilirsiniz. Dilekçeyi yazarken renkli alanları kendinize göre değiştirip olay kısmında özelde yaşananlar geliştirilerek eklenebilir. Ancak ihlal edilen hakları ve içtihat/mevzuat açıklamalarını silmemenizi tavsiye ederim. Bu dilekçeler sadece infaz hâkimliği düşünülerek değil olası Anayasa Mahkemesi ve AİHM başvuruları düşünülerek hazırlanmıştır. Diğer taraftan hükümlü/tutukluya gelen veya onlar tarafından gönderilen mektupların sakıncalı bulunarak alıkonulması ile odada yapılan aramada bulunan doküman, defter ve kitap gibi eşya içeriklerini dikkate alarak disiplin cezası verilmesi uygulamalarının yoğun olarak yaşanması nedeniyle bu iki konuda ayrıca özel dilekçe örnekleri hazırladım. Dilekçeleri sadece siyasi suçlardan tutuklu veya hükümlü olanlar ve yakınları değil adli suçlardan tutuklu veya hükümlüler ile yakınları da kullanabilirler.”

Genel Şikâyet Dilekçesi Örneği

a- Hükümlü veya Tutuklu (Kendisi)

b- Yakını veya Vasisi

Mektubun Sakıncalı Bulunarak Alıkonulması

a- Hükümlü veya Tutuklu

b- Yakını veya Vasisi

Doküman/Defter/Kitap İçeriği Nedeniyle Disiplin Cezası Verilmesi

a- Hükümlü veya Tutuklu

b- Yakını veya Vasisi