Skip to content Skip to footer

AİHM Dosya No ve Akıbet Öğrenme ile Sair Hususlar

Sedat Ünal, AİHM de dosyası olan ve dosyasının durumunu merak eden vatandaşlar için önemli bir bilgi paylaşımında bulundu. İste Ünal’ın AIHM  dosya no, akıbet ögrenme ile sair hususlar üzerine yaptığı bilgilendirme:

1- Başvuru yoğunluğundan dolayı başvuru numarası ve diğer bilgileri içeren bilgilendirme yazılarının başvuruculara gönderilmesi zaman almaktadır.

2- Mahkemede periyodik olarak tarama yapılıp bilgilendirme yazısı gitmeyen dosyalar tespit edilerek yazılar gönderilmektedir.

3- Mahkeme’ye hitaben dilekçe yazarak POSTA YOLUYLA (iadeli taahhütlü olması çok önemli) ya da FAKS YOLUYLA (0033 388 41 27 30 numaralı) başvurularınızın akıbetini sorabilirsiniz.

4- Yazacağınız dilekçeye Bireysel Başvurunun gönderim tarihini (posta damgasında belirtilen) yazmanız dosyanızın Mahkeme görevlileri tarafından bulunmasında kolaylık sağlayacaktır. (NOT: PTT Kargo veya özel kargo şirketi gönderi detay bilgilerini sorgulayarak Mahkemeye erişim tarihini de ayrıca belirtmeniz daha sağlıklı olacaktır.)

5- Mahkeme’nin E-posta adresi bulunmadığından size E-posta ile bilgi verilmez.

6- eComms sistemi başvurunun Hükümete görüşleri alınmak üzere iletilmesinden sonra açılmaktadır. Önceki aşamada bu sistem kullanılmamaktadır.

  • AİHM Dosya No Sorgulama Şartları

AİHM’ne başvuru tarihinden itibaren en az 3 AY geçmesi ve aşağıdaki bilgilerin yazılması gerekiyor.

1- Başvurucunun soyadı (isme gerek yok)
2- Başvurunun Türkiye’de postaya teslim tarihi (gün, ay ve yıl olacak şekilde)
3- Varsa temsilci veya avukat ismi

Not: Başvuru üzerinden en az 3 ay geçmiş olmalı. Lütfen TC Kimlik No ve Başvurucu ismi yazmayın!

  • Gerekli Linkler ve Iletişim Adresi

a- AİHM Dosya Sorgu Ekranı
app.echr.coe.int/sop/index.aspx?lg=tur

b- AİHM’ne acil durumda elektronik ortamda 2000 karaktere kadar ileti gönderebilirsiniz. Bu durumda size geri dönüş yapılmayabilir ama en azından AİHM’ne acil bir hususta soru sorabilir veya talebinizi iletebilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak; isim, soy isim ve E-mail adresinizi yazarak iletinizi gönderebilirsiniz.
EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS (coe.int)

c- AİHM Yazışma Adresi:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
67075 STRASBOURG CEDEX
FRANCE