Skip to content Skip to footer

AİHM, Canavcı ve diğerleri/Türkiye kararını açıkladı!!!

  Dr. Gökhan Güneş Canavcı ve diğerleri/Türkiye kararını şu ifadelerle duyurdu:
  “AİHM, açıkladığı Canavcı ve diğerleri/Türkiye kararıyla mesleklerinden ihraç hakim ve savcıların, avukatlarıyla cezaevinde yaptıkları görüşmelerinin dinlenmesi ve izlenmesi nedeniyle yaptıkları başvuruda AİHS’in 8. maddesinin (özel ve aile hayatına saygı hakkı) ihlaline karar verdi.

Başvurucuların her birine 9750 Euro manevi tazminata hükmedilen kararda; ilk başvurucuya 2000, ikinci başvurucuya 4942 ve üçüncü başvurucuya da 2184 Euro gider ve masraf ödenmesine hükmedildi.

Bu ve benzer ihlal kararları, OHAL şartlarında cezaevlerinde yapılan hak ihlallerinin kabul edilmeyerek, konunun AİHM’e kadar taşınmasının neticesidir. Hep söylediğimiz gibi hak mücadelesi uzun soluklu bir maratondur. Özellikle ülkedeki siyasi atmosfer nedeniyle Yalçınkaya kararının uygulanması noktasında endişeler doğduğu gözlemlenmektedir. Ancak, bu durum mağdurları kesinlikle ümitsizliğe sevk etmemelidir. Zira Yalçınkaya kararı, 7 yıllık hak mücadelesinin en önemli kazanımıdır. Neticeleri de elbette daha farklı ve güzel olacaktır.
Bizlere düşen konjonktürel olaylardan etkilenmeden hukuki mücadeleye devam etmek ve hakkımızı sonuna kadar aramaktır. Bu, en başta mağdurların kendilerine duydukları saygının gereğidir.

Bu vesileyle, zor şartlar altında başvuruda bulunarak bugünkü AİHM kararının çıkmasına vesile olan değerli meslektaşım Canavci’yı tebrik eder, hak mücadelesine verdiği katkıyı böyle bir kararlarla taçlandırdığı için kendisine teşekkür ederim.”

 

Canavcı ve Diğerleri/Türkiye kararı çevirisi için tıklayınız