Skip to content Skip to footer

AİHM’den 50 Hâkim ve Savcıyla İlgili Daha İhlal Kararı!

AİHM 23 Nisan 2024 tarihinde açıkladığı Gülcü ve diğerleri kararında, talepleri olmaksızın HSYK tarafından farklı illere ve görevlere atanan 50 hakim ve savcının adil yargılanma haklarının ihlaline (mahkemeye erişim hakkı) karar verdi. AİHM ayrıca 2.000 ve 2.500 Euro tutarında değişen tazminat ve yargılama giderine de hükmetti.

Kararda, Hükümet yine skandal bir savunma yapmış ve başvurucuların 15 Temmuz sonrası ihraç edildiklerini söylemiştir. AİHM ise Hükümete yine tokat gibi bir cevap ve hukuk dersi vermiştir. Zira AİHM; söz konusu atama işlemiyle ilgili HSYK’nın bireyselleştirilmiş bir gerekçesi olmadığı gibi başvuruculara yönelttiği bu denli ciddi suçlamaları soruşturmak için disiplin soruşturması dahi başlatmadan tayinlerini çıkarttığını söylemiştir.

Aslında AİHM bu kararı ile 5 bine yakın yargı mensubunun ihracıyla ilgili ne söyleyeceğinin de ipucunu vermiştir. Zira yıllar içinde yapılan fişlemelerle önce açığa alınıp ardından ihraç edilen, 14 Temmuz 2016’ya kadar mesleklerinde en başarılı olan ve haklarında hiç bir adli-idari soruşturma bulunmayan bu kişiler hakkında somut ve kişiselleştirilmiş bir ihraç gerekçesi yoktur. Tıpkı bu atamalar gibi hukuksuz ihraç kararıyla ilgili de ihlal çıkacaktır.

AİHM, sadece bugün 51 kişi hakkında ihlal kararı ve 100 bin Euro’dan fazlada tazminat ve yargılama giderine hükmetmiştir. Bu rakama 250 bin kişiyle ilgili verilmesi muhtemel ihlal kararları da eklendiğinde, Türk yargısından beklenen artık bu cinnet haline bir son vermesi ve ülkeye bu kötülüğü yapmaktan vazgeçmesidir!

Kararın orijinal metnini okumak için tıklayınız.

Dr Gökhan Güneş tarafından paylaşılan, kararın önemli paragraflarını içeren görüntüyü aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

 

Image