Skip to content Skip to footer

AIHM’den bir ihlal kararı daha! Eski UCM hakimi Akay’ın başvurusunda karar açıklandı!

AİHM’den Türkiye hakkında ihlal kararları gelmeye devam ediyor. AİHM, BM Yargıcı Aydın Sefa Akay’ın tutuklanması ve gözaltına alınmasıyla ilgili hak ihlali kararı verdi. Türkiye Akay’a 21 bin euro tazminat ödeyecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’de 15 Temmuz sonrası tutuklanan ve ardından “ByLock” kullandığı ve “örgüt üyesi” olduğu gerekçesiyle 7,5 yıl hapse mahkum olan Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Ceza Mahkemesi Hakimi, emekli büyükelçi Aydın Sefa Akay’ın yaptığı başvuruda Türkiye’yi mahkum etti.

AİHM, başvuruyla ilgili olarak Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5. ve aile ve özel yaşama saygıyla ilgili 8. maddelerinin ihlal edildiğine hükmetti.

Yapılan başvuruda, Akay’ın BM hakimi olup özel dokunulmazlığı olmasına rağmen evinin ve eşyalarının polis tarafından aranması ve duruşması öncesi tutukluluk koşulları ile yargılama süresinin uzunluğu yüzünden Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğu belirtilmişti.

Emekli Büyükelçi Aydın Sefa Akay, Ruanda’da 1994’te yaşanan soykırımı araştıran BM yargıçlar heyetinin üyesiydi. Akay, BM hakimi olmadan önce Türkiye’nin Burkina Faso Büyükelçisi olarak görev yapmıştı.

Kararın orjinal metnini okumak için tıklayınız.

Kararın Türkçe çevirisini okumak için tıklayınız.