Skip to content Skip to footer

AYM bireysel başvuru süreleriyle ilgili önemli karar

Sedat Ünal, bireysel başvuru sürenin başlaması ile ilgili, süreç mağdurlarını yakından ilgilendirecek AYM kararını değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi 22.09.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Fuat Fettahoğlu (GDO’lu Pirinç olayı) kararında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca (CBS) İtiraz (Karar Düzeltme) yoluna başvurulması halinde Bireysel Başvuru süresinin Yargıtay CGK Kararının öğrenilmesinden sonra başlayacağını değerlendirmiştir.

Böylelikle AYM 05.11.2014 tarihli Fuat Karaosmanoğlu kararıyla aynı yönde değerlendirme yapmıştır. Her ne kadar AYM kendi sayfasında kabul edilebilirlik kriterlerinde emsal olarak gösterdiği Rafet Ünal (B. No: 2013/1610) kararında Yargıtay CBS itirazının Bireysel başvuru süresine bir etkisi olmayacağı belirtilmiş ise de Yargıtay CBS tarfından itiraz yolu işletilmesi durumunda artık bu kararın anlamı kalmamıştır.

Buna göre dikkat edilmesi gereken durumlar;

1- Kanun Yararına Bozma başvuruları bireysel başvuru süresini uzatmayacaktır.
2- İtiraz (Karar Düzeltme) başvurularında ise Yargıtay CBS’nin tutumuna göre bireysel başvuru süresi değişecektir. (Belirlilik ilkesi açısından sıkıntılı bir durum)

ImageImage

Image