Skip to content Skip to footer

Cezaevi Sureci Öncesi Ne Gibi Bir Hazırlık Yapılabilir

Bir gün olur ya istemeden de olsa yolunuz cezaevine düşecek olursa (ki bu hukuk kuralları tam olarak oturmamış bir ülke de her zaman mümkündür) bazı şeyleri önceden hazırlamak ve hazırlıklı olmak orada işinizi kolaylaştıracaktır.

Kimsenin haksız olarak yolunun düşmemesi temennisi ile birlikte Sedat Ünal tarafından derlenen dikkate alınması gereken eylemleri sizlerle paylaşıyoruz.

1- Avukata Vekalet Verilmesi
İmkânınız var ise tarafınızı davalarda veya icra takiplerinde temsil etmek veya sizi savunmak üzere bir avukata vekalet vermeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Cezaevinde bu işlem daha zor yapılmaktadır. Noterin cezaevine gelmesi ve prosedürler zaman alacaktır.

2- Güvenilir Birine Genel Vekalet
Güvendiğiniz birine veya bir yakınınıza hakkınızdaki bazı işlemleri sizin adınıza yapabilmesi için vekalet vermek mantıklı bir yaklaşım olacaktır. (Not: her işinizi avukatınıza takip ettirmeniz zordur) Örn; üzerinize kayıtlı aracın satılması, tapuda devir işlemleri yapılması, avukat tutma veya azletme, abonelik iptali (Tv, elektrik, su, telefon, internet vs) eğitimle ilgili (kayıt, kayıt yenileme, dondurma, sınav başvuru vs)

ÖNEMLİ: Hakkınızda verilen 1 yıl veya daha uzun süreli hapis cezası üzerine vesayet altına alınarak kısıtlanırsınız. Sizi içerde temsil etmek üzere tarafınıza vasi atanır. (Genelde eş veya aileden biri olur) Siz kısıtlandığınızda daha önce avukatınıza ve/veya yakınınıza verdiğiniz vekâletişlemi hukuken son bulur. Şikâyet veya bireysel başvuru gibi kişiye sıkı sıkıya bağlı olan haklar dışındaki tüm işlemlerinizi vasiniz aracılığı ile yapabilirsiniz.

3- Kıyafet vb.
Yanınıza mevsime uygun yeterli olacak şekilde kıyafet alın. Ne kadar eşya alabileceğiniz Yönetmeliğin 7. maddesinde yazılıdır.

Bknz; CEZA İNFAZ KURUMLARINDA BULUNDURULABİLECEK (mevzuat.gov.tr)

Burada dikkat etmeniz gereken montunuz kapüşonlu olmamalı, T-shirt veya sweatshirt alacaksanız üzerinde yazı, logo vs bulunmamasına özen göstermelisiniz.

El-yüz veya banyo havlusu içerde satılır ancak banyo için bornoz almak faydalı olur.

Yanınıza ucu açık ortopedik düz bir terlik alın. Yerler beton veya fayans kaplı olduğu için ortopedik terlik ayak sağlığı açısından önemli.

4- Gözlük kullanıyorsanız mutlaka gözlük kılıfı alın. Göz numaralarınız büyük ise inceltilmiş cam kullanmak için önceden gözlük cam numaralarınızı öğrenip yakınınıza bırakın ve mümkünse yedek bir gözlük temin edin.

5- Pille çalışan bir kol saatiniz olsun. Fosfor özelliği olursa daha iyi olur.

6- Yanınıza 5000-6000 TL civarında para almaya çalışın. Girişte bu para alınıp hesabınıza yatırılacak ve alışverişlerinizi hesabınız üzerinden yapacaksınız. Haftalık maksimum 500 TL harcayabilirsiniz. (2023 yılı itibariyle)

7- Tıbbi rahatsızlığınız var ise mutlaka raporlarınızın bir örneği ile kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınızı yanınıza alın.

8- Cilt rahatsızlığı vs yaşıyorsanız buna uygun battaniyenizi ve doktor raporunu, ortopedik yastık kullanmak zorunda iseniz yine yastık ve raporunuzu yanınızda bulundurun.

9- Üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısımlarınız ile vasinizle (muhtemel) haftada 1 kez yalnız 1 kişiyi seçerek 10 dk süreyle telefonla görüşebilirsiniz. Bunun için aşağıda belirtilen belgelerin bir örneğini almayı ihmal etmeyin. Sonradan onlar da idareye verebilir ama bu belgeler yoksa telefon hakkınızı kullanmazsınız. Telefon numaralarını bir kağıda not alarak yanınızda bulundurun.

Gerekli Evraklar
a. Telefon faturasının aslı (son döneme ait)
b. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (fatura sahibinin hükümlü veya tutukluyla akrabalık derecesini gösterecek şekilde ve nüfus müdürlüğünden alınacak mühürlü ve imzalı belge)
c. İkametgâh ilmühaberi (fatura sahibine ait ve nüfus müdürlüğünden)
d. Cep telefonları için hatlı ise fatura, kontörlü hat ise abonelik sözleşmesi.

10- Mevzuatta belirtilenler dışında 3 kişi ile cezaevinde görüşme hakkınız var. Bu kişileri 60 gün içinde idareye bildirmeniz gerekir. (Yön madde 9/2) Bu nedenle varsa bu kişilerin kimlik ve adres bilgilerini yanınızda bulundurun. Şayet bu kişiler gelmezlerse sonradan da isimleri güncelleyebilirsiniz. (Not: Listeyi güncellenmenize Yönetmelik gereği izin vermeyebilirler ama Yargıtay 1. Ceza Dairesinin 30.06.2021 gün ve 2021/8326-11585 E.K. sayılı kararı gereği yapmak zorundalar)

11- Cezaevi girişinde çantanız alınacağından eşyalarınızı koğuşa taşımak için en az 2 adet çöp torbası veya büyük boy torba almayı unutmayın.

12- Adli evraklarınızın (önemli olan) bir örneğini başvurular için yanınıza alın.

13- MEVZUAT

Cezaevinde bazı hak kısıtlamalarına maruz kalabilirsiniz. Buna ilişkin şikayet veya bireysel başvuru yapabilmek için aşağıda yazacağım mevzuatları yanınızda bulundurmak size ayrıca güven verecek ve işinizi kolaylaştıracaktır. (Avukatınız her zaman yanınıza gelemeyebilir.)

İçerisinde;

a) Anayasa
b) 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu
c) 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu
d) 5275 sayılı İnfaz Kanunu
bulunan GÜNCEL küçük bir cep mevzuatı alın. (150 TL’ye alabilirsiniz.)

Ayrıca

e) 4675 sayılı İnfaz Hakimliği Kanunu (mu
f) Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi
g) İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi
h) Ceza İnfaz Kurumları … Tüzüğü
ı) Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik
i) Ceza İnfaz Kurumlarında Bulundurulabilecek Eşya ve Maddeler Hakkında Yönetmelik
j) Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği
k) Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün Nakillere İlişkin 167/1 ve 167/2 nolu Genelgeleri’de yanınızda bulunsun.