Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne elektronik ortamda evrak göndererek başvuru yapmaya yarayan “eComms” Nedir ve Nasıl Çalışır?

66
AİHM Mektuplarında Geçen “eComms” Nedir ve Nasıl Çalışır (1/2)

“eComms”, AİHM’in elektronik posta yoluyla belge alışverişine izin sağlayan sistemidir. Sisteme “https://ecomms.echr.coe.int” adresi üzerinden giriş yapılabilmekte.

Mecburi mi derseniz; değil ama bana göre elzem. Çünkü Strazburg’dan gelen evraklar iadeli taahhütlü değil, normal posta yoluyla gönderildiğinden; mektupların kaybolması, özenli dağıtılmaması ve bunun sonucunda da hak kaybına uğranılması söz konusu olabiliyor.

İkinci olarak, gönderdiğiniz bir yazının veya talebin AİHM’e ulaşıp ulaşmadığı veya evrak kaybının yaşanıp yaşanmadığı gibi endişelerden kurtulmak açısından da rahatlatıcı bir yol. Ayrıca, sizi postalama uğraşılarından da kurtarıyor.

Bununla birlikte eComms, ancak başvurunun Hükûmete savunma için gönderilmesinin ardından aktif hale getirilebilmektedir.

Dolayısıyla, dosyanız kaydedilmiş ve size bir başvuru numarası gelmiş ve formda e-posta adresinizi belirtmiş olsanız bile; savunma istenmesinin öncesinde, eComms’a giriş yapmanız ve e-posta adresiniz tanımlatmanız mümkün değil.

Bu çerçevede, Hükûmetten savunma yapmasının istendiği hususunda sizi bilgilendiren mektupta, eComms’a kayıt amacıyla e-posta adresinizi bildirmeniz de talep ediliyor.

Başvuru, avukat veya başka bir temsilci aracılığıyla takip ediliyorsa; temsilci, yetki belgesini doldururken gerçek kişiler için 36. ve tüzel kişiler için 56. kutucuğa eComms’a tanımlanacak e-posta adresini yazmalıdır.

AİHM’in kişiye kendi kendini temsil için izin verdiği durumlarda; “eComms’a, ‘….@….” şeklindeki e-posta adresimin kaydedilmesini istiyorum” tarzında bir mektup gönderebilirsiniz.

Başvuruyu yaparken, zaten eComms kullanımını kabul etmiş ve formun 37. (gerçek kişiler bakımından) veya 57. (tüzel kişiler bakımından) kutucuğa e-posta adresinizi yazmışsanız; bana göre, bu durumu anlatan bir mektup hazırlayıp AİHM’e fakslamanız yeterli olacaktır.

Tüm bunları yaptıktan sonra, eComms hesabınızın faaliyete geçirmek üzere bir e-posta gönderilecektir (Resim 1). Burada bulunan ve belli bir süre geçerli olacak linke tıklayarak hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Tanınan süre dolunca, link artık çalışmayacağından; tekrar yazışma yapmak zorunda kalırsınız. Bundan kaçınmak için zaman zaman e-posta adresinizi kontrol etmelisiniz.

Hesabınız aktif olunca, size bilgilendirme amaçlı e-posta gönderilecektir ve sonraki gelişmelerden bu yolla haberdar edilirsiniz (Resim 2). Dikkat etmeniz gereken husus, size gelen e-postalardaki “Abonelikten Çık” linkine tıklamamanız (Resim 3). Eğer buna tıklarsanız; eComms’a herhangi bir belge yüklendiğinde, artık e-pota ile haberdar edilmezsiniz.

Burada şu hususu da vurgulamalıyım; eComms’a belgenin yüklenmesi, size tebliğ edildiği anlamına geleceğinden, hak kaybına uğramamak için buradaki evrak hareketlerini iyi kontrol etmelisiniz.

Resim-1

Resim-2Resim-3

KAYNAK:

www.patreon.com/Okan_Taşdelen