Skip to content Skip to footer

İnfaz Hukuku Üzerine Sedat Ünal Tarafından Hazırlanan Çok Önemli Bilgilendirme!!!

Ünal’ın bilgilendirme yazısı su şekilde:

“Size şunu açıkça söyleyeyim infaz hukuku sadece vatandaşlar veya avukatlar için değil hâkim savcılar içinde zorlanılan bir alandır. İddia edebilirim ki şuan görevde olan hâkim savcıların en az %95’i infaz hukukunu bilmez.

İnfaz savcılarının müddetname hazırlamaları size büyük bir olay gibi gelmesin. Çok büyük şehir merkezleri hariç müddetnamelerin çoğunu infaz savcıları değil infaz büro müdürü, infaz kâtipleri veya cezaevi idari bürodaki tecrübeli memurlar hazırlarlar. Böylelikle onların hakkını da teslim etmek gerekir. İnfaz savcıları genelde müddetnameleri kendileri de hesaplayarak kontrol ederler. Çok istisnai olsa da kendileri hazırlayan savcılar da vardır. (Not: İnfazla ilgili bir sorun yaşadığınızda infaz büro kâtiplerinden daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.)

İnfaz hukuku Türkiye’de gündelik siyasi kaygılarla sık sık değiştirilen infaz kanunları nedeniyle içinden çıkılması güç bir alan olmuştur. Bu sebeple bu alanda yaşanan zorluklar asla size mesleki alanda yetersizlik duygusu yaşatmasın. İçine girdikten sonra hele bir de matematiği seviyorsanız emin olun zamanla infaz konusunu çözmek sizin için zevkli hale bile gelebilir.

Şunu da ekleyeyim İnfaz Hukuku savcıların en çok korktuğu çalışma alanıdır. Birçok infaz savcısı veya Cumhuriyet Başsavcısı sırf bu alanda yapılan hatalar nedeniyle soruşturma geçirmişlerdir.

Son olarak size tavsiyem; infaz alanında çalışmalarınızı yoğunlaştırmak istiyorsanız Kanun Yararına Bozma yoluyla Yargıtaya taşınan güncel infaz içtihatlarını takip etmeye çalışmanızdır. Bu kapsamda bazı infaz konuları ile ilgili faydalı bulduğum güncel bazı Yargıtay içtihatlarını özet olarak sizinle paylaşmaya karar verdim.

Not: Cezaevlerinde yakını bulunan takipçilerimde ekteki kararlardan istifade edebilirler.”

Içtihatlar için tıklayınız.