Skip to content Skip to footer

Yalçınkaya Etkisi Devam Ediyor!!!

Dr. Gökhan Güneş’in iç hukukta verilen bir karar sonrasi yaptigi paylasim şu şekilde:

✅Üç ay öncesine kadar asgari 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılan Bylock kullanımı, talimatla bankaya para yatırma iddiası ve bir kurumda çalışma gibi yasal ve rutin faaliyetlerle ilgili Yalçınkaya kararı sonrası beraat kararları gelmeye devam ediyor.

✅Bu karar Yalçınkaya’nın tam gereği olmasa da başlangıç için iyi kabul edilebilir. Zira Yalçınkaya’nın gereği CMK’nın 223/2-a maddesinden beraattır. Süreç içinde bu maddeden verilen beraat kararlarını da göreceğimizden şüpheniz olmasın.

✅Yalçınkaya kararı bir milattır ve güncel yargılamaların tamamı için emsaldir. Bu karar AİHM’in 63 yıllık tarihinde 7. maddeden verdiği en önemli ve en güçlü karardır. Kimsenin “bu kararı görmezlikten gelme ya da uygulamıyorum” deme lüksü yoktur. Bu karar eninde sonunda uygulanacaktır!

✅18 Aralik 2023 itibariyle AİHM’de bekleyen dosyalarla ilgili süreçte hızlanmış ve önümüzdeki yıl aynı sebeplerle çok sayıda ihlal çıkacağının sinyali verilmiştir. Gelinen nokta itibariyle mahkemelere düşen; bu hukuksuzluklara artık son vermeleri, hukukun gereğini yapmaları ve ülkeye bu kötülüğü yapmaktan vazgeçmeleridir.

ImageImage

Dr. Gökhan Güneş’in tweeti için tıklayınız